מדוע משה רבינו לא מוזכר בהגדה של פסח?

בס”ד

לכל ידידנו ושותפינו היקרים

הרב יקותיאל יהודה הלברשטאם, האדמו”ר מצאנז-קלויזנברג, איבד בשואה את אשתו ואת אחד עשר ילדיו, אך כאוד מוצל מאש הוא עלה לארץ ישראל, התנער מאבלו והחל לטוות את חייו מחדש, נישא מחדש ונולדו לו שבעה ילדים. במשך עשרות שנות הנהגה הקים מערכת מופלאה של מוסדות תורה, חינוך וחסד, בהם גם בית החולים לניאדו.

היה הרב הלברשטאם זצ”ל אומר: ליל הסדר וקריאת ההגדה הם מקור עידוד ותקווה ליהודים נרדפים ומעונים, בגלות, במרתפי האינקוויזיציה, בגטאות ובמחנות הגרמנים.

כאשר קראו היהודים את סיפור הגאולה הראשונה, התמלאו תקווה ואמרו לעצמם: “עברנו את פרעה, נעבור גם את זה”. קביעה מעודדת זו יכולה הייתה להיאמר דווקא משום שמשה רבינו אינו נוכח בסיפור ההגדה. אם הייתה דמותו הדומיננטית והייחודית של משה רבינו מקבלת את מקומה הראוי בהגדה היה הדבר עלול לרפות את ידי היהודים לאורך הדורות ולטעת בהם חשש ומורא. היו יהודי הדורות העשוקים והמדוכאים עלולים לחשוב כי גאולה תלויה במציאותו, נוכחותו והנהגתו של מנהיג דגול כמשה רבינו, אך כעת, בהיעדר דמות שכזו “אנו אבודים…”.

משה רבינו אינו מוזכר בסיפור ההגדה ללמדנו שכל אחד חייב לראות עצמו יוצא ממצרים, אך לא רק זאת אלא גם מוציא אחרים מן המיצרים. היעדרו של משה רבינו בין דפי ההגדה מותיר את הזירה לאנשים הפשוטים בדור ההוא, בדורות שחלפו מאז ובדורנו אנו, ומפיח בהם עידוד תקווה ואמונה בכוחם לפעול למען החירות, למען הריבונות.

כל אחד ואחד מאתנו יכול, פועל וממשיך, ביתר שאת, לצעוד אל מטרתנו – החלת הריבונות על ארץ ישראל.

לאחר כנס הריבונות הרביעי, שזכה להדים חיוביים ביותר, ולאחר הפצתו של גיליון מספר 8 של כתב העת ‘ריבונות’ ב-200,000 עותקים בעברית ובאנגלית ברחבי הארץ ובחו”ל, אנו שוקדים כעת על תכניות המשך להחדרת תודעת הריבונות במישור הפוליטי והציבורי.

בהזדמנות זו נעדכן אתכם, שותפים וחברים, כי בשמורת ‘עוז וגאו”ן’ הותקנו מרכיבי הביטחון, הורחבו שטחי הפעילות ע”י נטיעת אלף(!) עצים, הוספת אוהל למתנדבים (לא את הכל נוכל לפרט…). קידמנו פרוגרמה מוסדרת וכעת אנו שוקדים לגיוס משאבים לקדם תב”ע (תכנית בנין ערים) כדי שנוכל לעגן את השמורה, לחזק אותה ולבנות בה כאתר מוסדר, חוקי ובטיחותי.

עוד נוסיף ונספר לכם כי קבוצות רבות ממשיכות להגיע לשמורה בזו אחר זו, נוער רב מכל רחבי הארץ מגיע גם הוא ללמוד, לעבוד ולהתחבר לערכי הציונות המעשית, ערכי האחיזה בקרקע. בני הנוער שומעים שיחה על ציונות אז ועתה ולאחר מכן מקבלים לידיהם כלי עבודה עימם הם יוצאים לשטח לפיתוחה והכשרתה של השמורה.

 

כל זה קורה וימשיך לקרות בזכות שותפותכם, ואכן זוהי עוד הזדמנות משמחת לומר לכולכם תודה על ההירתמות. ביחד נמשיך בע”ה לעשות.

 

נבשר לכם כאן כי מיד לאחר חג הפסח נחל בשיגור קבוע מדי שבוע של ניוזלייטר בו נעדכן אתכם בחדשות קידום ומינוף חזון הריבונות, נפנה אתכם למאמרים וכתבות חדשות באתר ‘ריבונות’ עמו יצאנו לדרך לפני חודשים אחדים ואליו נזמין אתכם להיכנס ולהתעדכן (ribonut.co.il).

 

חג חירות מרומם לכולם!

Share