כבר לא מילים גסות: פתאום “החלת הריבונות” הפכה לריאלית

זרעי רעיון הריבונות ביהודה ושומרון שטמנו בודדים חדורי אמונה לפני שנים נבטו, וענפיהם הגיעו עד ראש הממשלה.

הדרך עוד ארוכה, אבל התחלנו לצעוד

מאת שרה העצני-כהן מקור רשאון – ג׳ באדר ה׳תשע״ח (18-02-2018 )

הכול מתחיל כאן. תזכרו את זה תמיד. כל היוזמות, הרעיונות והחידושים מתחילים כאן בארץ הזאת. אחר כך הם מקבלים התייחסות בינלאומית. כך גם הריבונות.

משהו זז כבר הרבה זמן, אבל נדמה שבשבוע שחלף הוא זז עוד כמה סנטימטרים. המילים “החלת ריבונות” הן כבר לא גסות. כולם מדברים על ריבונות, וגם אם לא מסכימים – מדברים ומתייחסים. פתאום ריבונות הפכה להיות אפשרות ריאלית, נושא שמתווכחים עליו, נושא שמזמן כבר לא נתפס הזוי אלא אלטרנטיבה רצינית. הבית היהודי מדבר  על ריבונות, כך גם בכירי הליכוד, מרכז הליכוד, התקשורת, מכוני מחקר יוקרתיים, דיפלומטים זרים, אוניברסיטאות רציניות בחו”ל, והחל מהשבוע שעבר – גם ראש ממשלת ישראל. כמה מים זרמו מאז אותו נאום בר־אילן של נתניהו, נאום שהוא מעולם לא חזר בו ממנו, אולי מסיבות טקטיות ואולי מהותיות; החדשות הטובות הן שראש הממשלה השמרן מאוד בנימין נתניהו הטה גם הוא את הגה הספינה והתחיל לדבר ריבונות. החדשות הפחות טובות הן שאלו בינתיים רק מילים עמומות ושהדרך עוד ארוכה.

ב־1990, כמה שנים לפני שנפל עלינו אוסלו, כתב אורי אליצור ז”ל מאמר מכונן על ריבונות תחת הכותרת “של מי האדמה הזאת, לעזאזל”. הוא הקדים את זמנו, אבל הדברים שלו חקוקים היטב, והמילים כאילו נכתבו היום. כבר אז הוא הפציר בנו להתחיל לדבר על ריבונות, לזרוע את הרעיונות. כבר אז הוא התנבא שלמדינה הפלסטינית יש יתרון מבחינת הסבירות להתגשם אך הוא זמני ו”נובע רק מכך שהמיעוט תומך המדינה הפלסטינית נלחם את מלחמתו כבר שנים, ואילו המיעוט התומך בסיפוח עדיין לא התחיל לדבר”. בשנים האחרונות המחנה הלאומי מדבר על ריבונות והיום כבר כולם מדברים על ריבונות. לפני כשמונה שנים הקימו שתי נשים נמרצות, נדיה מטר ויהודית קצובר, את ‘תנועת הריבונות’, דבר שהיה נראה כמעט משיחי. הימים ימי אובמה, ימי הקפאה ורגליים על השולחן, ונדיה ויהודית בשלהן – לא רק טמנו את הזרע בקרקע, גם דאגו להשקות בלי הפסקה.

להמשך קריאה: https://www.makorrishon.co.il/opinion/21083/

Share