אירועי ט”ו בשבט ב’עוז וגאו”ן’

בגוש עציון נפתחו אירועי חג האילנות כבר במוצאי שבת. במעמד ראש מועצת גוש עציון, שלמה נאמן, והרב יוסף צבי רימון ובהשתתפות נציגי הקק”ל וכמאה מתושבי האזור הושקו בשמורת עוז וגאו”ן אירועי החג .

 היום, יום רביעי, יגיעו פעילי “אם תרצו” לפעילות ט”ו בשבט בשמורה.

אירוע סדר ט”ו בשבט במוצ”ש נפתח בדברי ברכה שנשאה יהודית קצובר, מראשי תנועת ‘נשים בירוק’, בהם הזכירה את שורשיו של מנהג הנטיעות עוד בשנת 1908 על ידי איש המזרחי זאב יעבץ ז”ל, מנהג שנמשך לאורך השנים בניצוחה של הקרן הקיימת לישראל כסמל להשתקעותו והשתרשותו של העם היהודי בארצו.

את האירוע שנוהל כסדר ט”ו בשבט וצויין כאירוע בסימן שנת ה-70 למדינת ישראל הנחה ירון מיעארה שהזכיר את ראשיתו של מנהג סדר ט”ו בשבט עוד מימי האר”י הקדוש ותלמידיו. בין הדוברים באירוע היה גם שמאי קינן, חבר דירקטריון הקק”ל, שסיפר על תפקיד הקק”ל לאורך עשרות שנות גאולת אדמות ארץ ישראל. קינן קבע כי הקרן הקיימת מחויבת לשמורת ‘עוז וגאו”ן’ ולגוש עציון.

ראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן בירך על פעילותה של הקרן הקיימת בשמירת אדמות הלאום בעבר ובעתיד. “אנחנו מחזקים בעוז ובגאון את הקרן הקיימת שתמשיך את תפקידה ותתחזק בתפקידה לשמור את אדמות הלאום”.

הרב יוסף צבי רימון בירך את משתתפי האירוע ואיחל להם לזכות לנטוע ולהיאחז בארץ ישראל תוך שהוא מזכיר את חשיבות המאבק החקלאי שכן מקומות בהם לא נטעו יהודים נתפסו לא פעם בידי זרים. בהקשר זה רמז למאבקיה של תנועת ‘נשים בירוק’ להיאחזות חקלאית ונטיעת עצי זית בשטחים חקלאיים שונים, פעולות שהובילו לקיבוע האחיזה הישראלית בכמה מאזורי גוש עציון.

האירוע כולו שובץ בברכות סדר ט”ו בשבט ונחתם בשיחה קצרה של ירון רוזנטל, מנהל בית ספר שדה גוש עציון, אודות החקלאות הייחודית לגוש עציון. רוזנטל סיפר על הקושי של עצים לשרוד בגוש עציון מסיבות שונות, קושי שעליו יש וניתן להתגבר בייעור השטח על ידי קק”ל ומתיישבים לצד ענישה לכורתי עצים לצורכי הסקה, ענישה שאינה קיימת כיום.

בתנועת ‘נשים בירוק’ רואים באירועי ט”ו בשבט נדבך נוסף בקשר המתהדק בין עם ישראל לארצו. ראשי התנועה, יהודית קצובר ונדיה מטר, מבהירות כי לצד פעילותה של התנועה למינוף חזון הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון ימשיכו פעיליה גם את האחיזה המעשית בקרקע כפי שנעשה בשורת אתרים בהם נצר, שדמה, עיטם, אדוריים ושמורת ‘עוז וגאו”ן’ עצמה.

לינק לסרטון על סדר ט”ו בשבט בעוז וגאו”ן:

 

היום, יום רביעי, ט”ו בשבט, יגיעו פעילי תנועת “אם תרצו” ליום התנדבות בעוז וגאו”ן. הפעילות נערכת לזכרו של קובי ברנשטיין, פעיל “אם תרצו” שנהרג בקיץ 2015 בתאונת דרכים. בתנועת “נשים בירוק” ששיקמה ומתפעלת את השמורה כאתר חינוכי התנדבותי המבוסס על ערכי אהבת הארץ והחיבור לה, מברכים ואומרים: “פעילי “אם תרצו” מוסרי הנפש במאבק ההסברתי על זכותנו בארץ ישראל, הם שותפי אמת בדרך המובילה לאחיזה איתנה בארץ ישראל, העמקת שורשינו בה והחלת ריבונותנו בכל מרחביה. נקדם בברכה  ובהערכה רבה את חברי “אם תרצו” על בחירתם בשמורת “עוז וגאון” לאתר בו יקיימו את מבצע ט”ו בשבט של התנועה. יחד עם הפעילים נמשיך לפתח ולחזק את השמורה ששוקמה לזכר שלושת הנערים שנחטפו וממשיכה לבטא אחדות העם ותקומתו מיגון ואבל לבנייה, פריחה וצמיחה”.

Share